منوی دسته بندی

پرورش بوقلمون بوربون؛ مقاوم‌ترین و اقتصادی‌ترین نژاد برای پرورش در ایران

بوقلمون بوربن یا بوربون، نژادی اصیل و زیباست که به خاطر قدرت، مقاومت و سازگاری خود در میان پرورش‌دهندگان، محبوبیت زیادی دارد. این نژاد بیشتر به عنوان یک نژاد گوشتی پرورش داده می‌شود، چرا که گوشت آن طعم خوبی دارد و از طرفی با توجه به نیازهای کم و پرورش آسان، سودآوری خوبی دارد.

با توجه به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد بوقلمون بوربن، پیش‌بینی می‌شود که این نژاد در سال‌های آینده به محبوب‌ترین نژاد بوقلمون در ایران تبدیل شود. در این مقاله، به بررسی ویژگی‌های مختلف این نژاد، مزایا و معایب آن و همچنین نحوه پرورش بوقلمون قرمز بوربن می‌پردازیم.

ویژگی های بوقلمون بوربون

بوقلمون قرمز بوربون (Bourbon Red Turkey) اولین بار در اوایل قرن بیستم در ایالت کنتاکی آمریکا پرورش داده شد. نام این نژاد از شهر بوربن در کنتاکی گرفته شده است. خصوصیات بوقلمون بوربن در جدول زیر آمده است:

ویژگیتوضیحات
وزننر تا ۱۲ کیلوگرم و ماده تا ۶ کیلوگرم
رنگقهوه‌ای مایل به قرمز با لکه‌های سفید
بلوغ جنسیحدود ۲۸ هفته
تولید تخم۹۰ تا ۱۰۰ تخم در سال
ویژگی‌های تخمکرم کم رنگ تا قهوه‌ای متوسط همراه با خال و اندازه تخم بزرگ است.
نرخ تبدیل خوراک۳:۱
مزایامقاوم در برابر بیماری‌ها و شرایط آب و هوایی مختلف – رشد سریع – گوشت باکیفیت – خلقیات آرام – اقتصادی
معایبنیاز به فضای کافی برای گردش و حساسیت به رطوبت بالا
مناسب برایتولید گوشت – نمایشگاه‌های پرندگان و به عنوان حیوانات زینتی – حفاظت از میراث
ویژگی‌های بوقلمون بوربون

ویژگی‌های خاصی که بوقلمون بوربون را از سایر بوقلمون‌ها متمایز می‌کند، عبارت است از:

  • مهارت‌های زیستی: بوقلمون‌های بوربن هنوز غرایز طبیعی و سرسختی اجداد خود را دارند. این پرندگان به‌طور طبیعی علف‌خوار هستند و در محیط‌های مختلف برای پیدا کردن غذا مهارت دارند.
  • قدرت باروری بالا: بوقلمون‌های بوربون به‌طور طبیعی جفت‌گیری می‌کنند و جوجه‌های خود را پرورش می‌دهند.
  • مقاومت در برابر گرما: جثه کوچکتر به آن‌ نسبت به بیشتر بوقلمون‌ها تحمل گرمای بهتری می‌دهد، اما در هوای گرم باید به سایه و آب دسترسی داشته باشند.

مزایای پرورش بوقلمون بوربون

گوشت بوقلمون بوربن به دلایل مختلفی مثل کم‌چرب بودن و داشتن مقادیر بالای پروتئین، آهن، ویتامین B12 و سایر مواد مغذی یک منبع غذایی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر تقاضا برای گوشت بوقلمون در حال افزایش است و پرورش بوقلمون بوربن با توجه به هزینه‌های نسبتاً پایین پرورش این نژاد می‌تواند منبع درآمدی پایدار و پرسود برای پرورش دهندگان باشد.

بوقلمون بوربون یا بوربن
بوقلمون بوربون یا بوربن

مزایای دیگر پرورش بوقلمون قرمز بوربون عبارتند از:

  1. مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها: این ویژگی باعث می‌شود که پرورش این نژاد از نظر صرف هزینه و زمان برای مراقبت‌های دامپزشکی بسیار به‌صرفه باشد.
  2. رشد سریع: بوقلمون‌های بوربن به سرعت رشد می‌کنند و به طور متوسط در ۶ ماهگی به وزن ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم می‌رسند.
  3. گوشت باکیفیت: گوشت این نژاد به طعم لذیذ و بافت لطیف معروف است و برای مصارف مختلف مانند کباب، بریان و سوخاری مناسب است.
  4. اقتصادی بودن: ضریب تبدیل غذایی آنها ۳ است؛ به این معنی که هر ۳ کیلوگرم دان برای بوقلمون بوربن، ۱ کیلوگرم گوشت تولید می‌کند. به همین دلیل یکی از اقتصادی‌ترین نژادهای بوقلمون برای پرورش، نژاد بوربون است.
  5. ماده‌های این نژاد سالانه ۹۰ تا ۱۰۰ تخم می‌گذارند که نرخ باروری بالایی محسوب می‌شود.
  6. سازگاری با آب و هوای مختلف: این نژاد می‌تواند در طیف وسیعی از دماها زندگی کند، که آن را برای پرورش در مناطق مختلف ایران مناسب می‌کند.
  7. نگهداری آسان: بوقلمون‌های بوربن به مراقبت‌های خاصی نیاز ندارند و به راحتی می‌توان آنها را در محیط‌های مختلف پرورش داد.

برآوردی از سودآوری بوقلمون بوربون

سود حاصل از پرورش بوقلمون بوربون به عوامل مختلفی بستگی دارد و ارائه عدد دقیق برای آن غیرممکن است اما با توجه به اطلاعات موجود و با مدیریت درست و هوشمندانه بر اساس دانش و تجربه و همچنین بازاریابی مناسب می‌توان به سود سالانه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از فروش بوقلمون بوربن دست یافت.

سودآوری بوقلمون بوربون
سودآوری بوقلمون بوربون

تفاوت بوقلمون بوربون با برنز

شاید بپرسید تفاوت بین بوقلمون بوربون و بوقلمون برنزی چیست؟ بوقلمون‌های برنزی به دلیل رنگ غیرمعمول پرهایشان که در نور خورشید به رنگ برنزی می‌درخشند، نام‌گذاری شده‌اند. این‌ها بیشتر به طور سنتی پرورش می‌یابند و در محدوده آزاد هستند. در جدول زیر به مقایسه این دو نژاد می‌پردازیم:

ویژگیبوقلمون بوربنبوقلمون برنز
ظاهرپرهای قهوه‌ای مایل به قرمز، پاهای سیاه، منقار سیاهپرهای برنزی تیره، پاهای سیاه، منقار سیاه
وزننر ۸ تا ۱۲ کیلوگرم و ماده ۴ تا ۶ کیلوگرمنر ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم و ماده ۶.۴ تا ۹.۱ کیلوگرم
رشدرشد سریع؛ آماده کشتار در ۱۶ تا ۲۴ هفتگیرشد متوسط؛ آماده کشتار در ۱۸ تا ۲۶ هفتگی
تخم‌گذاریسالانه ۹۰ تا ۱۰۰ تخمسالانه ۷۵ تا ۱۵۰ تخم
طعم گوشتطعم غنی و کمی چربطعم ملایم و کم‌چرب
مزایامقاومت نسبی به بیماری‌ها، مناسب برای پرورش در فضای باز، طعم لذیذ گوشتوزن بالا، رشد خوب، تخمگذاری بالا، سینه پهن‌تر
معایبوزن کمتر نسبت به بوقلمون برنزطعم گوشت برای برخی افراد ممکن است دلچسب نباشد. نیاز به فضای بیشتر برای پرورش دارد.
کاربردپرورش برای گوشت و تولید مثلپرورش برای گوشت و تولید مثل
تفاوت‌های بوقلمون بوربون با برنز

اگر می‌خواهید بدانید بوقلمون بوربون چه تفاوت‌هایی با بوقلمون بیوتی دارد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بوقلمون بیوتی را مطالعه کنید تا ضمن آشنایی بیشتر با نژاد بیوتی بتوانید مقایسه جامعی بین این دو نژاد انجام دهید.

نحوه پرورش بوقلمون بوربون

اگرچه بوقلمون‌های بوربن نژادی مقاوم و سازگار هستند، اما مانند همه جانداران به مراقبت‌های خاصی نیاز دارند. مراقبت‌های بهداشتی منظم، تغذیه مناسب و فراهم کردن محیطی امن و راحت برای زندگی از جمله نیازهای اساسی این نژاد است. یک نکته مهم این است که برای کسانی که بوقلمون را برای گوشت پرورش می‌دهند، توصیه می‌شود تا زمان کشتار آن را روی گله پرورش دهند.

نحوه پرورش بوقلمون بوربن را در جدول زیر ببینید:

مرحلهشرحنکات مهم
تهیه جوجه یا تخم‌خرید جوجه‌های یک روزه از مراکز معتبر – خرید تخم‌ نطفه‌دار و استفاده از دستگاه جوجه‌کشیاز سلامت و کیفیت جوجه‌ها یا تخم‌‌ها اطمینان حاصل کنید. قبل از خرید جوجه‌ها یا تخم‌ها، تحقیقات لازم را انجام دهید.
آماده‌سازی محل پرورشتهیه فضای کافی با تهویه مناسب – تأمین نور و دمای مطلوب – ضدعفونی محل پرورشفضای پرورش باید متناسب با تعداد بوقلمون‌ها باشد. دمای مناسب برای پرورش بوقلمون‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. محل پرورش باید به طور مرتب تمیز و ضدعفونی شود.
تغذیهاستفاده از خوراک باکیفیت و متناسب با سن و نیازهای بوقلمون‌ها – تأمین آب تمیز و تازه – کنترل میزان مصرف خوراک و آباز خوراک مخصوص بوقلمون بوربن استفاده کنید. آب باید همیشه در دسترس بوقلمون‌ها باشد.
مراقبت‌های بهداشتیواکسیناسیون بوقلمون‌ها – ضدعفونی محل پرورش – کنترل سلامتی بوقلمون‌هابرنامه واکسیناسیون را طبق نظر دامپزشک انجام دهید. محل پرورش را به طور مرتب ضدعفونی کنید. در صورت مشاهده هر نشانه‌ای از بیماری در بوقلمون‌ها، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.
مدیریتبررسی سلامتی بوقلمون‌ها به طور مرتب – محافظت از بوقلمون‌ها در برابر شکارچیان – جابجایی بوقلمون‌ها با روش‌های صحیحبه طور مرتب بوقلمون‌ها را از نظر علائم بیماری بررسی کنید. از حصار و یا قفس برای محافظت از بوقلمون‌ها در برابر شکارچیان استفاده کنید. طبق روش‌های صحیح و اصولی بوقلمون‌ها را جابه‌جا کنید.
کشتار یا فروشکشتار بوقلمون‌ها در سن ۱۶ تا ۲۴ هفتگی – فروش بوقلمون‌ بوربن به بازارهای محلی یا کشتارگاه‌هاقبل از کشتار، بوقلمون‌ها را به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت بدون غذا نگه دارید. از روش‌های بهداشتی برای کشتار بوقلمون‌ها استفاده کنید. بازارهای محلی و کشتارگاه‌ها را از قبل شناسایی کنید.
نحوه پرورش بوقلمون بوربون

محیط پرورش بوقلمون بوربون

بوقلمون‌های بوربون به فضای کافی برای گردش نیاز دارند. شما باید برای هر بوقلمون بالغ حداقل ۹ متر مربع فضا در نظر بگیرید. این نژاد آب و هوای معتدل با دسترسی به سایه و سرپناه را ترجیح می‌دهند؛ بنابراین، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دماهای شدید در هر جهت (گرم یا سرد) دارد، مطمئن شوید که از آن‌ها محافظت کافی در برابر عوامل ایجاد کرده‌اید.

محیط پرورش بوقلمون بوربون
محیط پرورش بوقلمون بوربون

تهویه خوب برای حفظ جریان هوا و جلوگیری از تجمع رطوبت بسیار مهم است؛ به خصوص اگر قرار است پرندگان شما برای بخش زیادی از روز در فضای بسته باشند. در نهایت با کاه یا تراشه‌های چوب محلی تمیز و خشک برای تخم‌گذاری و استراحت پرندگان فراهم کنید.

تغذیه بوقلمون بوربون

بوقلمون‌های جوان پرندگانی هستند که به سرعت رشد می‌کنند و در مقایسه با سایر طیور به رژیم غذایی با پروتئین بالا نیاز دارند. توصیه می‌شود تا زمانی که به سن ۸ هفتگی برسند، خوراک اولیه حاوی ۳۰ درصد پروتئین به آنها بدهید و حتما از خوراک‌های مخصوص بوقلمون با کیفیت بالا استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید خوراک بوقلمون کلیک کنید. همچنین فراموش نکنید که همیشه آب تمیز و تازه در دسترس بوقلمون‌ها قرار دهید.

همان طور که پیشتر اشاره شد، قرمزهای بوربون از آنجایی که یک نژاد میراثی هستند در جستجوی علوفه خوب عمل می‌کنند و می‌توانند در محیط‌های آزاد به خوبی غذای خود را بیابند.

تغذیه بوقلمون بوربون
تغذیه بوقلمون بوربون

مراحل رشد بوقلمون بوربن

مرحلهسن (هفته)وزن تقریبی (کیلوگرم)مشخصات
جوجه۱-۲۰.۲-۰.۵جوجه‌ها کوچک، کرکی و آسیب‌پذیر هستند. نیاز به گرمای زیاد و مراقبت ویژه دارند.
دوره رشد۳-۸۰.۵-۲در این دوره، پرها رشد می‌کنند و بوقلمون‌ها به سرعت وزن می‌گیرند.
دوره پرورش۹-۱۶۲-۵بوقلمون‌ها به تدریج بالغ می‌شوند و برای تولید مثل آماده می‌شوند.
دوره بلوغ۱۷-۲۸۵-۸بوقلمون‌ها به حداکثر وزن خود می‌رسند و آماده کشتار یا تولید مثل می‌شوند.
مراحل رشد بوقلمون بوربون

برای خرید بوقلمون بوربن، ابتدا مقاله خرید جوجه بوقلمون را بخوانید تا با دید بازتر و اطاعات کامل‌تر از همه انواع نژادهای بوقلمون برای شروع این کار و سرمایه‌گذاری خوب اقدام کنید.

بوقلمون بوربون چند سال عمر میکند؟

بیشتر بوقلمون‌ها تا سن ۶ یا ۷ سالگی خوب عمل می‌کنند، اما بعد از آن مشکلات جسمانی آن‌ها شروع می‌شود. بوقلمون بوربن در بهترین شرایط می‌تواند تا ۱۰ سال زندگی کند.

بوقلمون قرمز بوربون چقدر میتواند بزرگ شود؟

به طور متوسط، نرهای قرمز بوربون بالغ می‌توانند به وزن بالغ حدود ۱۵ کیلوگرم و ماده‌های بالغ نیز به وزن ایده‌آل حدود ۷ کیلوگرم برسند.

آیا بوقلمون بوربون میتواند پرواز کند؟

هم بله و هم خیر! بوقلمون‌ها مانند پرندگان وحشی پرواز نمی‌کنند اما آن‌ها می‌توانند از بال‌های بزرگ خود استفاده کنند و چند متری بالا (مثلا بالای درخت) بروند. بنابراین اگر می‌خواهید آنها را محفوظ نگه دارید، باید حصاری با ارتفاع بیش از دو متر ایجاد کنید.

آیا بوربون پرواز میکند؟
آیا بوربون پرواز میکند؟

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله دیدید یکی از فعالیت‌های مفید و سودآور در حوزه دامپروری، پرورش بوقلمون بوربن قرمز است. در واقع با توجه به مزایا و نیازهای این نژاد، می‌توان گفت که پرورش بوقلمون بوربون می‌تواند یک سرمایه‌گذاری موفق و لذت بخش باشد.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر قبل از ورود به این تجارت پر سود با کارشناسان میهن ماکیان به شماره ۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵ مشورت کنید. اگر سوال یا ابهامی درباره بوقلمون بوربون یا تجربه‌ای از پرورش آن دارید، حتماً در قسمت نظرات با ما و دیگر خوانندگان میهن ماکیان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *