منوی دسته بندی

محتوای این مطلب

مشاوره و فروش دان بوقلمون با ارسال به سراسر کشور

انتخاب غذای مناسب برای بوقلمون‌هایتان برای اطمینان از سلامتی و رشد مناسب جوجه‌ها به پرنده‌هایی قوی و سالم، چه در مزرعه، زمین کشاورزی کوچک یا حتی باغچه‌ای که از آنها نگهداری می‌کنید بسیار مهم است. بیشتر افراد بوقلمون را فقط برای کشتار پرورش می‌دهند، اما هدف برخی هم جوجه‌کشی یا حتی تخم‌گذاری است. باید بدانید که دان بوقلمون گوشتی با انواع دیگر و به عبارتی خوراک نژادهای مختلف بوقلمون با هم متفاوت است و این خوراک در اشکالی شامل خرد شده، پلت و آردی عرضه می‌شود.

ما در مجموعه میهن ماکیان به شما کمک می‌کنیم تا بهترین دان بوقلمون را انتخاب کنید؛ اگر سوالی داشتید، با ما تماس بگیرید تا در مورد خرید خوراک بوقلمون به شما مشاوره می‌دهیم. اطلاعات موجود در مورد تغذیه بوقلمون می‌تواند گیج‌کننده باشد؛ در این مقاله ما یک راهنمای ساده برای کمک به شما در درک اصطلاحات تخصصی تهیه کردیم.

غذای اصلی بوقلمون چیست؟

با توجه به اینکه بوقلمون به عنوان یک پرنده گوشتی پرورش داده می‌شود، نوع تغذیه آن با سایر پرندگان متفاوت است. برای اینکه پرنده بتواند مراحل رشد را به خوبی پشت سر بگذارد، نیاز به مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین و پروتئین دارد. همچنین باید تغذیه بوقلمون به صورت مرحله‌ای انجام شود، تا این پرنده پس از تکمیل مراحل رشد وزن‌گیری مناسبی داشته باشد.

دانه‌های آفتابگردان، ذرت خوشه‌ای و ارزن همگی انواع دانه‌های در دسترس بوقلمون‌های وحشی هستند. دانه بلوط انتخاب مورد علاقه بوقلمون‌های وحشی است اما در زمستان بلوط ممکن است کمیاب شود، در این صورت فندق و گردو غذای بوقلمون در زمستان هستند ؛ البته بوقلمون‌های وحشی. با همین الگو می‌توان بهترین غذای بوقلمون را تا حدودی مشخص کرد. با ادامه مقاله همراه باشید تا با هم ببینیم بهترین غذای بوقلمون چیه؟

انواع غذای بوقلمون

خوراک بوقلمون به طور کلی به چهار نوع اصلی تقسیم می‌شود که بر اساس سن پرنده و تغییر نیازهای غذایی در طول زندگی آن تعیین می‌شوند:

مرحله سنینوع خوراکتوضیحات
از زمان تخم‌گذاری تا ۶ یا ۸ هفتگیاستارتر یا دان جوجه (Starter Chick Feed)خرد شده برای سهولت بلعیدن، حاوی تمام مواد مغذی ضروری برای رشد اولیه، پروتئین بالا
۶ تا ۱۶ یا ۱۸ هفتگی (یا اولین تخم‌گذاری)خوراک رشد (Grower Feed)سطح پروتئین پایین‌تر، کربوهیدرات بالاتر، تأمین انرژی برای تبدیل به پرنده بالغ سالم، سطح کلسیم پایین‌تر، تغییر به خوراک تخم‌گذار پس از شروع تخم‌گذاری
از ۱۶ یا ۱۸ هفتگی (یا اولین تخم‌گذاری) به بعدخوراک تخم‌گذار (Layer feed)سطح کلسیم بالاتر، افزودنی برای افزایش کیفیت و کمیت تخم‌مرغ
از ۱۸ هفتگی یا ۷ روز قبل از کشتارخوراک پایانی (Finisher Feed)سالم و سرحال نگه داشتن پرنده، بدون دارو برای حفظ سلامت گوشت بوقلمون، مشابه خوراک مخلوط رشد

جوجه، دان را بعد از ۶ هفتگی به تدریج در طی دو هفته قطع کنید. توجه کنید که خوراک بوقلمون تخم‌گذار مثل بوقلمون بوربون کلسیم بالاتری نسبت به خوراک رشد دارد. درمان کرم‌زدایی خوراک تخم‌گذار برای اطمینان از سلامت تخم بوقلمون ضروری است.

دان بوقلمون بیوتی و دان بوقلمون برنز با توجه به اینکه بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده می‌شوند تقریبا ترکیب مشابهی دارند. اگر می‌خواهید بدانید کدام نژاد بهترین سوددهی را دارد، مقاله بهترین نژاد بوقلمون را بخوانید.

مشاوره و خرید دان بوقلمون
۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵

ترکیبات دان بوقلمون چیست؟

بهترین دان بوقلمون آن است که به شما اطمینان دهد حاوی تعادل مناسبی از مواد مغذی برای هر مرحله از زندگی پرنده است. ترکیبات خوراک بوقلمون در حالت ایده‌آل باید حاوی موارد زیر باشد:

 • پروتئین: بسته به سن پرنده متفاوت است و برای رشد و تولید تخم مهم است. بوقلمون‌ها در دوره رشد خود به سطح پروتئین بسیار بالاتری نسبت به اکثر طیور دیگر نیاز دارند.
 • کلسیم: برای تولید تخم مرغ و رشد مهم است.
 • آمینو اسیدها: لیزین و متیونین رایج‌ترین آن‌ها هستند.
 • ویتامین‌ها: اغلب A، E، D3 و B12 به علاوه عناصر کمیاب مانند فسفر و سولفات مس.
 • آنزیم‌ها: برای کمک به هضم
 • فیبر: معمولاً یک غلات در خوراک است.

 

برخی از خوراک‌ها دارای افزودنی‌های اضافی برای تضمین سلامت بوقلمون هستند. البته اینها همیشه ضروری نیستند و می‌توان با توجه به نحوه مراقبت از بوقلمون آنها را حذف کرد.

 • دارویی: گاهی کوکسیدیواستات برای کمک به جوجه‌ها برای غلبه بر هرگونه حمله احتمالی توسط پروتوزوآ کوکسیدیایی به خوراک آنها اضافه می‌شود.
 • غیر دارویی: بسیار مهم است که قبل از کشتار از خوراک بدون کوکسیدیواستات استفاده شود.
 • درمان کرم: اینها معمولاً اضافه می‌شوند تا بتوانید سطح حفاظت ثابتی را با دوز پایین‌تر برای بوقلمون‌ها فراهم کنید.

 

برخی از خوراک‌ها ممکن است افزودنی‌های دیگری مانند امگا ۳ داشته باشند، اما این بسته به برند متفاوت است. این امگا ۳ اضافه‌شده، تعداد امگا ۳ تخم را افزایش می‌دهد و تخم‌ها را برای مصرف انسان سالم‌تر و غنی‌تر می‌کند.

در جدول زیر می‌توانید ترکیب انواع خوراک بوقلمون را برای سنین مختلف مشاهده کنید:

سن بوقلموننوع خوراکدرصد پروتئینسایر مواد
۰ تا ۸ هفتهاستارتر جوجه یا استارتر پرندگان شکاریحدود ۲۸ درصد-
۰ تا ۸ هفتهاستارتر غیر دارویی جوجه + مخمر آبجوبالاتر از ۲۸ درصد۲ فنجان مخمر به ازای ۴.۵ کیلوگرم استارتر
۸ هفته به بعدخوراک رشدحداقل ۲۰ درصدجو دوسر، ذرت
بالغعلف مرتعی، ضایعات آشپزخانه و باغچه-سبزیجات برگ‌دار

نکته: در صورت اتمام خوراک، می‌توان از مخلوط ۵۰-۵۰ جو دوسر پخته شده و آرد ذرت به عنوان جایگزین موقت استفاده کرد؛ اما حداکثر برای یک روز. همیشه به یاد داشته باشید تهیه تخم بوقلمون و بهترین دان برای بوقلمون اولین اصل برای یک پرورش پربازده است. برای خرید دان بوقلمون با شماره ۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵ تماس بگیرید.

فاکتورهای مهم برای خرید دان بوقلمون

دان‌هایی که برای تغذیه بوقلمون عرضه می‌شوند دارای نمونه‌های مختلفی هستند. برای اینکه بتوانید بهترین نمونه دان را از بین این نمونه‌ها برای تغذیه بوقلمون انتخاب کنید، لازم است که موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

۱. میزان انرژی دان

بوقلمون‌هایی که در شرایط تخم‌گذاری هستند، نسبت به حالت عادی دان بیشتری مصرف می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت بوقلمون بیوتی به غذای مقوی‌تری نیاز دارد. هر چقدر میزان انرژی دان بیشتر باشد و دان بوقلمون مقوی‌تر باشد، میزان مصرف غذای پرنده کمتر خواهد بود.

۲. وجود مواد مغذی و ویتامین

کسانی که قصد پرورش یا خرید جوجه بوقلمون را دارند باید درباره ترکیب دان مخصوص بوقلمون اطلاع داشته باشند. مهم است که دان بوقلمون علاوه بر غنی بودن، دارای توازن مناسبی از این ترکیبات باشد.

۳. فرم و شکل دان

در صورتی که دان‌ها به صورت پلت‌های بزرگ برای پرنده آماده شوند، در روزهای اولیه مصرف آن بالا خواهد بود و به مرور میزان مصرف پرنده پایین می‌آید. به همین دلیل دان‌های خرد شدن برای بوقلمون‌های تخم‌گذار و یا سایر بوقلمون‌ها آماده می‌شوند که به لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه باشند.

خوراک بوقلمون در چندین شکل مختلف وجود دارد که ممکن است گیج کننده به نظر برسد! برای کمک به شما در انتخاب درست و خرید غذای بوقلمون، اطلاعات بیشتری در اینجا ارائه می‌دهیم:

 • پلت: خوراک بوقلمون به شکل پلت برای سهولت استفاده و کاهش ضایعات تولید می‌شود.
 • خرد شده: پلت‌هایی که برای سهولت خوردن به اندازه جوجه خرد شده‌اند.
 • آشامیدنی: آشامیدنی اساساً خوراک فرآوری نشده است. ذرات آن بسیار ریز و تقریباً مانند پودر هستند. می‌توان از آن برای جوجه‌ها یا بزرگسالان به صورت خشک یا مرطوب استفاده کرد.

۴. میزان اشتهای پرنده

بوقلمون‌ها حس چشایی نسبتاً ضعیفی دارند و همین موضوع موجب می‌شود که این پرندگان غذای خودشان را صرفاً از روی اندازه آن‌ها انتخاب کنند. برای مدیریت هزینه پرورش این پرنده، توصیه می‌شود که غذاهایی را انتخاب کنید که اندازه یکنواختی دارند و خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نیستند.

استفاده از گیاهان و یونجه به صورت تازه یا خشک نیز می‌تواند در کنترل اشتهای پرنده و مصرف غذای بوقلمون مؤثر باشد. چون بوقلمون به دنبال غذاهای دانه درشت است، خوردن غذاهای آردی برایش دشوار خواهد بود و بهتر است این نوع غذاها را برای این حیوان تهیه نکنید.

نیازهای غذایی بوقلمون

بوقلمون نیازهای غذایی خاص خودش را دارد و دان مخصوص بوقلمون با توجه به این نیازها آماده می‌شود. از جمله مواردی که حتماً باید در برنامه غذایی بوقلمون وجود داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. پروتئین در دان بوقلمون

پروتئین‌ها مجموعه متشکل از مولکول‌ها یا پلیمر اسیدآمینه‌های درشت هستند که توسط اتصالات پپتیدی به هم وصل شده‌اند. ارزش پروتئین در تغذیه بوقلمون به آرایش اسیدهای آمینه موجود در آن بستگی خواهد داشت.

چون بدن این پرنده قادر به تولید بیشتر اسیدهای آمینه نیست، باید اسیدهای آمینه ضروری مانند فنیل آلانین، ایزولوسین، لیزین، لوسین، میتیونین، ترئونین، والین، تریپتوفان، آرژنین و گلایسین در ترکیبات برنامه غذایی آن وجود داشته باشد.

البته لازم است که اسیدهای آمینه غیرضروری مانند سیستین، تایروزین، اسید گلوتامیک، اورنتین، آلانین، اسید آسپارتیک، سیترولین نیز توسط دان بوقلمون تأمین شود. چون کمبود این اسیدهای آمینه می‌تواند موجب افزایش مصرف غذای بوقلمون شود، یا اینکه کمبود رشد پرنده را در پی داشته باشد.

۲. چربی ها و روغن ها در دان بوقلمون

چربی‌ها از دیگر مواردی هستند که باید در غذای روزانه بوقلمون به آن‌ها توجه داشته باشید. چون این مواد منبع فشرده انرژی محسوب می‌شوند، لازم است که مقدار انرژی حاصل از چربی ۲۰۵ برابر دانه غلات باشد. روغن‌ها و چربی‌های مناسب به تأمین اسیدهای چرب ضروری بدن پرنده کمک می‌کنند. با توجه به اینکه چربی‌های حیوانی موجب کپکی شدن جیره غذایی پرنده شده و ارزش چندانی ندارند، چربی‌های گیاهی حاوی آنتی‌اکسیدان در برنامه غذایی بوقلمون قرار می‌گیرد.

۳. مکمل های مواد معدنی دان بوقلمون

پرندگان به کلسیم، فسفر، سدیم و مواد معدنی کمیاب نیاز دارند و برای تأمین این مواد معدنی و مغذی می‌توانید از مکمل‌های محلول در آب استفاده کنید. مواد معدنی ضروری مس، آهن، منگنز، ید، روی، سلنیوم و مولیبدن برای مصرف بوقلمون لازم هستند.

کلسیم و فسفر نقش مهمی در تراکم استخوان پرنده دارند و مصرف فسفر برای تخم‌گذاری پرنده مؤثر است. این مواد معدنی با توجه به نیاز بوقلمون به صورت درصدی ترکیب می‌شوند و به صورت روزانه بوقلمون از آن‌ها تغذیه می‌کند.

جدول کلی تغذیه و وزن گیری بوقلمون

جنسیتسن (WKS)وزن زنده (کیلوگرم)میانگین افزایش وزن روزانه (گرم/روز)ضریب تبدیل (کیلوگرم/کیلوگرم)دریافت روزانه غذا (گرم/روز)
نر۲۰۱۶۱۵۴۲/۴۱۶۴۱
ماده۱۵۱۲۱۰۰۲.۳۴۴۲۹

میزان مصرف خوراک بوقلمون در یک دوره چقدر است؟

تا رسیدن به زمان کشتار، یک بوقلمون نر متوسط به حدود ۴۵.۴ کیلوگرم غذا و یک بوقلمون ماده به حدود ۲۷.۲ کیلوگرم غذا نیاز دارد. لازم به ذکر است که بوقلمون بالغ حدود ۵۰ درصد از غذای خود را از مرتع یا دامنه به دست می‌آورد.

غذای بوقلمون بالغ چیست؟

بوقلمون‌های بالغ تا ۵۰ درصد از غذای مصرفی خود را از علف‌های مرتعی دریافت می‌کنند. چمن مرتعی، چمنی است که حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر طول دارد. در واقع نوک علف‌های در حال رشد محبوب‌ترین غذای بوقلمون بالغ برای رشد سریع است. آنها همچنین به باقی‌مانده غذاهایی مثل کاهو، گوجه‌فرنگی، ذرت شیرین، کدو حلوایی تابستانی و غیره نیز علاقه دارند.

انواع دانخوری بوقلمون

دانخوری بوقلمون به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌شود. با توجه به شرایط سالن و تجهیزاتی که برای پرورش بوقلمون آماده شده می‌توانید یکی از این روش‌ها را برای تغذیه آن در نظر بگیرید:

۱. دانخوری دستی بوقلمون

مزارع بوقلمون که ظرفیت کمی برای پرورش این پرنده دارند معمولاً از روش دانخوری دستی استفاده می‌کنند. در این شرایط، غذای بوقلمون به صورت دستی و طبق زمان‌بندی مشخص در ظرف‌های غذای موجود در سالن ریخته می‌شود.

۲. دانخوری اتوماتیک بوقلمون

دانخوری اتوماتیک برای مزارعی که ظرفیت بالایی برای پرورش بوقلمون دارند در نظر گرفته شده است. برای نصب تجهیزات مخصوص دانخوری اتوماتیک بوقلمون باید از تیم‌های متخصص در این زمینه کمک بگیرید. پس از نصف تجهیزات و راه‌اندازی آن‌ها، مراحل تغذیه بوقلمون به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

قیمت دان بوقلمون

قیمت غذای بوقلمون با توجه به ترکیبات آن و همچنین میزان مصرف خوراک بوقلمون در یک دوره متفاوت است. برای اطلاع از قیمت و خرید اینترتی دان بوقلمون با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

ضریب تبدیل خوراک و میزان گوشت تولید شده توسط بوقلمون تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نژاد بوقلمون، تغذیه، مدیریت، و شرایط محیطی قرار دارد؛ اما به طور کلی، رعایت نکاتی مانند نحوه نگهداری، تغذیه مناسب، و مدیریت دقیق محیط می‌تواند به بهبود ضریب تبدیل و بهره‌وری در پرورش جوجه بوقلمون کمک کند. همچنین برای تهیه دان بوقلمون یا مکمل‌های مخصوص تغذیه این پرنده می‌توانید با کارشناسان شرکت میهن ماکیان پارس متخصص فروش خوراک بوقلمون ارتباط برقرار کنید.