منوی دسته بندی

محتوای این مطلب

مشاوره و فروش دان بوقلمون با ارسال به سراسر کشور

با توجه به اینکه بوقلمون به عنوان یک پرنده گوشتی پرورش داده می‌شود، نوع تغذیه آن با سایر پرندگان متفاوت است. برای اینکه پرنده بتواند مراحل رشد را به خوبی پشت سر بگذارد، نیاز به مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین و پروتئین دارد. همچنین باید تغذیه بوقلمون به صورت مرحله‌ای انجام شود، تا این پرنده پس از تکمیل مراحل رشد وزن‌گیری مناسبی داشته باشد.

انواع دانخوری بوقلمون

دانخوری بوقلمون به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌شود. با توجه به شرایط سالن و تجهیزاتی که برای پرورش بوقلمون آماده شده می‌توانید یکی از این روش‌ها را برای تغذیه آن در نظر بگیرید:

۱. دانخوری دستی بوقلمون

مزارع بوقلمون که ظرفیت کمی برای پرورش این پرنده دارند معمولاً از روش دانخوری دستی استفاده می‌کنند. در این شرایط، غذای بوقلمون به صورت دستی و طبق زمان‌بندی مشخص در ظرف‌های غذای موجود در سالن ریخته می‌شود.

۲. دانخوری اتوماتیک بوقلمون

دانخوری اتوماتیک برای مزارعی که ظرفیت بالایی برای پرورش بوقلمون دارند در نظر گرفته شده است. برای نصب تجهیزات مخصوص دانخوری اتوماتیک بوقلمون باید از تیم‌های متخصص در این زمینه کمک بگیرید. پس از نصف تجهیزات و راه‌اندازی آن‌ها، مراحل تغذیه بوقلمون به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

ویژگی‌های مهم دان بوقلمون

برای خرید دان بوقلمون باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • توجه به جیره غذایی مورد نیاز پرنده در دوره‌های مختلف رشد
  • تأمین مواد مغذی برای رشد عضلات پرنده و تولید تخم
  • وجود مقادیر بالای کلسیم جهت داشتن استخوان‌های قوی و پوسته تخم سالم پرنده
  • وجود انرژی بالا برای تولید گوشت و تخم بوقلمون
مشاوره و خرید دان بوقلمون
۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵

فاکتورهای مهم برای خرید دان بوقلمون

دان‌هایی که برای تغذیه بوقلمون عرضه می‌شوند دارای نمونه‌های مختلفی هستند. برای اینکه بتوانید بهترین نمونه دان را از بین این نمونه‌ها برای تغذیه بوقلمون انتخاب کنید، لازم است که موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

۱. میزان انرژی دان

بوقلمون‌هایی که در شرایط تخم‌گذاری هستند، نسبت به حالت عادی دان بیشتری مصرف می‌کنند. هر چقدر میزان انرژی دان بیشتر باشد و دان بوقلمون مقوی‌تر باشد، میزان مصرف غذای پرنده کمتر خواهد بود.

۲. وجود مواد مغذی و ویتامین

کسانی که قصد پرورش یا خرید جوجه بوقلمون را دارند باید درباره میزان ویتامین‌ها، پروتئین (اسیدهای آمینه)، مواد معدنی و انرژی دان مخصوص بوقلمون اطلاع داشته باشند. چون باید دان های بوقلمون علاوه بر غنی بودن، دارای توازن مناسبی از این ترکیبات باشد.

۳. فرم و شکل دان

در صورتی که دان‌ها به صورت پلت‌های بزرگ برای پرنده آماده شوند، در روزهای اولیه مصرف آن بالا خواهد بود و به مرور میزان مصرف پرنده پایین می‌آید. به همین دلیل دان‌های خرد شدن برای بوقلمون‌های تخم‌گذار و یا سایر بوقلمون‌ها آماده می‌شوند که به لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه باشند.

۴. میزان اشتهای پرنده

بوقلمون‌ها حس چشایی نسبتاً ضعیفی دارند و همین موضوع موجب می‌شود که این پرندگان غذای خودشان را صرفاً از روی اندازه آن‌ها انتخاب کنند. برای مدیریت هزینه پرورش این پرنده، توصیه می‌شود که غذاهایی را انتخاب کنید که اندازه یکنواختی دارند و خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نیستند.

استفاده از گیاهان و یونجه به صورت تازه یا خشک نیز می‌تواند در کنترل اشتهای پرنده و مصرف غذای بوقلمون مؤثر باشد. چون بوقلمون به دنبال غذاهای دانه درشت است، خوردن غذاهای آردی برایش دشوار خواهد بود و بهتر است این نوع غذاها را برای این حیوان تهیه نکنید.

نیازهای غذایی بوقلمون

بوقلمون نیازهای غذایی خاص خودش را دارد و دان مختص بوقلمون با توجه به این نیازها آماده می‌شود. از جمله مواردی که حتماً باید در برنامه غذایی بوقلمون وجود داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. پروتئین در دان بوقلمون

پروتئین‌ها مجموعه متشکل از مولکول‌ها یا پلیمر اسیدآمینه‌های درشت هستند که توسط اتصالات پپتیدی به هم وصل شده‌اند. ارزش پروتئین در تغذیه بوقلمون به آرایش اسیدهای آمینه موجود در آن بستکی خواهد داشت.

چون بدن این پرنده قادر به تولید بیشتر اسیدهای آمینه نیست، باید اسیدهای آمینه ضروری مانند فنیل آلانین، ایزولوسین، لیزین، لوسین، میتیونین، ترئونین، والین، تریپتوفان، آرژنین و گلایسین در ترکیبات برنامه غذایی آن وجود داشته باشد.

البته تأمین اسیدهای آمینه غیرضروری مانند سیستین، تایروزین، اسید گلوتامیک، اورنتین، آلانین، اسید آسپارتیک، سیترولین نیز توسط دان بوقلمون لازم خواهد بود. چون کمبود این اسیدهای آمینه می‌تواند موجب افزایش مصرف غذای بوقلمون شود، یا اینکه کمبود رشد پرنده را در پی داشته باشد.

۲. چربی‌ها و روغن‌ها در دان بوقلمون

چربی‌ها از دیگر مواردی هستند که باید در غذای روزانه بوقلمون به آن‌ها توجه داشته باشید. چون این مواد منبع فشرده انرژی محسوب می‌شوند، لازم است که مقدار انرژی حاصل از چربی ۲۰۵ برابر دانه غلات باشد. روغن‌ها و چربی‌های مناسب به تأمین اسیدهای ضروری چرب بدن پرنده کمک می‌کنند. با توجه به اینکه چربی‌های حیوانی موجب کپکی شدن جیره غذایی پرنده شده و ارزش چندانی ندارند، چربی‌های گیاهی حاوی آنتی‌اکسیدان در برنامه غذایی بوقلمون قرار می‌گیرد.

۳. مکمل‌های مواد معدنی دان بوقلمون

پرندگان به کلسیم، فسفر، سدیم و مواد معدنی کمیاب نیاز دارند و برای تأمین این مواد معدنی و مغذی می‌توانید از مکمل‌های محلول در آب استفاده کنید. مواد معدنی ضروری مس، آهن، منگنز، ید، روی، سلنیوم و مولیبدن برای مصرف بوقلمون لازم هستند.

کلسیم و فسفر نقش مهمی در تراکم استخوان پرنده دارند و مصرف فسفر برای تخم‌گذاری پرنده مؤثر است. این مواد معدنی با توجه به نیاز بوقلمون به صورت درصدی ترکیب می‌شوند و به صورت روزانه بوقلمون از آن‌ها تغذیه می‌کند.

۴ مرحله غذایی بوقلمون

برای تغذیه بوقلمون ۴ مرحله وجود دارد که در ادامه آن‌ها را جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم:

۱. خوراک ماه اول یا سوپر استارتر دان بوقلمون

بوقلمون در دوره‌های مختلف رشدی خودش تغذیه متفاوتی دارد. جوجه‌های این پرنده درصد پروتئین بیشتری دارند. جوجه‌ها زرده تخم‌مرغ را به شکم خودش جذب می‌کند و این مقدار می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز یک تا دوز جوجه را تأمین کند. در این دوران باید مواد غذایی سرشار از ویتامین و پروتئین را برای پرنده در نظر داشته باشید، تا جوجه‌ها رشد مناسبی را داشته باشند.

۲. خوراک ماه دوم یا استارتر بوقلمون

با افزایش سن بوقلمون، میزان مصرف پروتئین توسط این پرنده کاهش پیدا می‌کند و از حدود ۵ هفتگی یا ابتدای ماه دوم می‌توانید میزان پروتئین دریافتی توسط پرنده را کاهش دهید. ترکیبات غذایی این دوره از زندگی پرنده متفاوت است و باید به تنظیم بودن مواد مغذی و سایر موارد مهم دریافتی پرنده توجه داشته باشید.

۳. خوراک ماه سوم یا میاندان بوقلمون

خوراک مرحله سوم بوقلمون برای ابتدای سه ماهگی این پرنده در نظر گرفته می‌شود. با توجه به افزایش سن بوقلمون، میزان پروتئین مصرفی توسط این پرنده نسبت به دو دوره قبلی کاهش پیدا می‌کند. برای این دوران باید دان مختص بوقلمون که برای مرحله سوم تغذیه پرنده ارائه می‌شود را تهیه کنید.

۴. خوراک ماه چهارم یا خوراک پایانی بوقلمون

در مرحله آخر یا چهار ماهگی بوقلمون به سن بلوغ و تخم‌گذاری و کشتار نزدیک می‌شود. در این دوران باید بوقلمون مانند مرحله اول رشد خودش خوب تغذیه کند، تا وزن‌گیری مناسبی داشته باشد، یا اینکه تخم‌های نطفه‌دار با کیفیت تولید کند. به طور کلی، با مصرف ۲.۳۰۰ کیلوگرم خوراک مصرفی، ۱ کیلوگرم گوشت بوقلمون تولید خواهد شد.

جدول کلی تغذیه و وزن‌گیری بوقلمون

جنسیتسن (WKS)وزن زنده (کیلوگرم)میانگین افزایش وزن روزانه (گرم/روز)ضریب تبدیل (کیلوگرم/کیلوگرم)دریافت روزانه غذا (گرم/روز)
نر۲۰۱۶۱۵۴۲/۴۱۶۴۱
ماده۱۵۱۲۱۰۰۲.۳۴۴۲۹

سخن پایانی

ضریب تبدیل خوراک و میزان گوشت تولید شده توسط بوقلمون تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نژاد بوقلمون، تغذیه، مدیریت، و شرایط محیطی قرار دارد؛ اما به طور کلی، رعایت نکاتی مانند نحوه نگهداری، تغذیه مناسب، و مدیریت دقیق محیط می‌تواند به بهبود ضریب تبدیل و بهره‌وری در پرورش جوجه بوقلمون کمک کند. برای اینکه دان بوقلمون یا مکمل‌های مخصوص تغذیه این پرنده می‌توانید از شرکت میهن ماکیان پارس واقع در اراک دان مختص بوقلمون و مکمل‌های لازم را تهیه کنید.