منوی دسته بندی

محتوای این مطلب

مشاوره و خرید جوجه بوقلمون با ارسال به سراسر کشور

بوقلمون پرندگانی عظیم الجثه و گوشتی هستند که گوشت نرم و لذیذی دارند. با توجه به اینکه گوشت بوقلمون سرشار از آهن و منیزیم مواد مغذی است، این ماده غذایی برای کسانی که رژیم غذایی دارند یا افرادی که از مصرف گوشت قرمز منع شدند یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود.

در گذشته اروپا محل تولد و تولید مثل بوقلمون بود و ایران جوجه بوقلمون‌های یک روزه را خریداری می‌کرد و سپس پرورش می‌داد اما با تغییر الگوی مصرف گوشت بوقلمون و افزایش تقاضای مصرف این ماده غذایی، پرورش بوقلمون در ایران رونق پیدا کرد و این روزها در شهرهای مختلف شاهد فروش جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) یا گوشت بوقلمون هستیم.

اگر تصمیم دارید به این تجارت پرسود وارد شده و پرورش بوقلمون را شروع کنید؛ لازم است که اطلاعات کافی در زمینه خرید، فروش، شرایط پرورش بوقلمون و مزایا و معایب آن داشته باشید. در ادامه هر آنچه باید قبل از خرید جوجه بوقلمون از اراک و پرورش آن بدانید را ارائه کردیم.

مشخصات کلی جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون به بوقلمون جوانی گفته می‌شود که کمتر از یک ماه یا ۴ هفته سن دارد. با توجه به اینکه بوقلمون‌ها تخم‌گذار هستند، لازم است که برای پروش این پرنده ابتدا شرایط محیطی مناسبی برای حضور مادر و تولید جوجه اقدام شود. سپس بوقلمون به مدت ۲۸ روز روی تخمش که در شرایط محیطی مناسب قرار دارد می‌خوابد، تا جوجه بوقلمون به دنیا بیاید. پس از چند هفته، شاهد رشد جوجه و مستقل شدن آن از مادر خواهیم بود. جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) نیاز به شرایط نگهداری خاص خودشان دارند. چون جوجه تا قبل از یک ماهگی تا حد زیادی به مادر وابسته است.

معرفی انواع نژاد جوجه بوقلمون

بوقلمون‌ها دارای نژادهای مختلفی هستند و هر کدام از این نمونه‌ها را می‌توانید برای پرورش دادن انتخاب کنید. از جمله معروف‌ترین نژادهای متعلق به این پرندگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جوجه بوقلمون بوربن

جوجه بوقلمون‌های بوربن نژادی کمیاب و سنتی هستند و بیشتر در معرض خطر قرار دارند. چون جنس نر این نژاد از گله جدا می‌شود، جوجه بوقلمون‌های بوربن در گذر زمان به یک نسل کمیاب تبدیل شدند. این بوقلمون‌ها قرمز رنگ هستند و به دلیل ظاهر زیبایی که دارند به عنوان یک پرنده تزیینی نیز در برخی از مناطق نگهداری می‌شوند.

این نژاد بوقلمون در ۶ ماهگی حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم گوشت دارد و متوسط طول عمر آن بین ۵ تا ۹ سال است. جوجه بوقلمون‌های بوربن نیازی به نظافت ندارند و صرفاً پایش سلامتی و آلوده نبودن گله برای پرورش آن‌ها کفایت می‌کند. به همین دلیل است که این نژاد اغلب برای تولید گوشت پرورش داده می‌شوند.

جوجه بوقلمون بیوتی

جوجه بوقلمون‌های بیوتی یا جوجه بوقلمون‌های سفید، رنگی برفی دارند. بوقلمون نر قوی هیکل بوده و تاج و ریش بلندی دارد. به طور معمول سرعت رشد این نسل زیاد است و پس از ۴ تا ۵ ماه حدود ۱۵ تا ۱۸ کیلوگرم وزن خواهند داشت. به همین دلیل است که بوقلمون بیوتی به عنوان بوقلمون گوشتی نیز شناخته می‌شود.

در صورتی که هدف از تولید این موجودات تخم‌گذاری آن‌ها است، لازم است بوقلمون‌ها را تا سن ۸ ماهگی که سن بلوغ است پرورش داده و سپس آن‌ها را برای جفت گیری ترغیب کنید. پس از آن می‌توانید شاهد تخم‌گذاری بوقلمون‌ها باشید.

میزان تخم‌هایی که این نسل تولید می‌کنند در هر فصل حدود ۸۰ تا ۹۰ تخم است و فروش آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل است که پرورش دهندگان بوقلمون بیوتی تخم‌ها را نیز به جوجه تبدیل کرده و روی تولید فرآورده‌های گوشتی این پرندگان سرمایه گذاری می‌کنند.

جوجه بوقلمون نیکولاس

بوقلمون‌های نیکلاس نیز سنگین وزن و گوشتی هستند. طعم گوشت این بوقلمون‌ها بسیار لذیذ است و همین موضوع موجب جلب توجه پرورش دهندگان بوقلمون به سمت این نسل شده. جوجه بوقلمون‌های نیکلاس در سه دسته جوجه کوچک، متوسط و بزرگ دسته بندی می‌شوند نمونه متوسط این جوجه‌ها طرفداران بیشتری دارند. با توجه به تولید تعداد تخم کم توسط این موجودات، پرورش دهندگان بوقلمون این نژاد را نیز صرفاً برای تولید گوشت تهیه می‌کند.

قبل از خرید جوجه بوقلمون نیکولاس لازم است که شرایط نگهداری از این موجودات را فراهم کرده و وسایل نگهداری از این موجودات را به خوبی ضدعفونی کنید، تا هنگام پرورش این نوع بوقلمون با مشکل خاصی رو به رو نشوید.

جوجه بوقلمون برنز

جوجه بوقلمون برنز اصالتی آمریکایی دارد و به مرور زمان پایش به اروپا و آسیا باز شده. این بوقلمون که یک نژاد پرطرفدار و گوشتی است، طرفداران خودش را در کشورهای مختلف و ایران دارد. چون جوجه بوقلمون برنز به طور طبیعی و ارگانیک پرورش داده می‌شود و نژادی بومی دارد، طعم گوشت آن بسیار لذیذ است.

در تغذیه این نوع بوقلمون از مواد غذایی سالم مانند علوفه استفاده می‌شود و همین موضوع موجب کاهش میزان چربی گوشت این پرنده شده است. برای نگهداری این نژاد باید محیطی را که تهویه مناسبی دارد در نظر داشته باشید. فراهم کردن محیط چرا برای تنفس هوای تازه توسط بوقلمون‌ها و کاهش هزینه‌های نگهداری از آن‌ها نیز یکی دیگر از موارد مورد توجه برای نگهداری این پرندگان محسوب می‌شود.

مشاوره برای خرید جوجه بوقلمون
۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵

برنامه غذایی مناسب جوجه بوقلمون

بوقلمون‌ها شرایط بدنی خاصی دارند و تغذیه آن‌ها با سایر پرندگان اهلی متفاوت است. دان و خوراک بوقلمون باید مانند پرندگان شکاری حاوی سطح مناسبی از پروتئین باشد. به همین دلیل است که در برنامه غذایی پرورش این پرنده، مواردی مانند ذرت و سبزیجات گنجانده می‌شود. برای بوقلمون‌هایی که یک تا یک ماه و نیم سن دارند، لازم است که از ذرت و سویا و مواد معدنی استفاده شود.

حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که بوقلمون‌ها باید دو عده غذایی در روز داشته باشند و مصرف میان وعده موجب بد اشتها شدن آن‌ها می‌شود. در نتیجه در صورت نداشتن برنامه غذایی مناسب نمی‌توانید شاهد رشد کافی و حفظ سلامتی این پرندگان در دوران پرورش آن‌ها باشید.

وعده‌های غذایی مناسب برای بوقلمون‌های جوان

برای اینکه جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) رشد مناسبی داشته باشد می‌توانید از این برنامه غذایی استفاده کنید:

 • مخلوط ذرت به میزان ۵ تا ۶ کیلوگرم، برگ کاهو و نمک
 • مخلوط آرد گندم، برگ یونجه، سبوس گندم، پودر یونجه و نمک
 • مخلوط نان سفید خشک، ذرت و سویا و مواد معدنی (برای هضم بهتر) از ۳ تا ۵ وعده در روز با توجه به سن بوقلمون

شرایط مناسب پرورش بوقلمون

برای پرورش جوجه بوقلمون باید شرایط محیطی مناسبی را فراهم کنید. چون در صورتی که فضای انتخابی‌تان مناسب نباشد، یا نتوانید نکات تغذیه‌ای را درباره بوقلمون‌ها رعایت کنید، شاهد بروز مشکلاتی مانند متوقف شدن رشد بوقلمون، بروز مشکلات سلامتی برای این پرنده خواهید بود. در ادامه مواردی که برای انتخاب محیط مناسب و پرورش این پرنده باید بدانید را ارائه کردیم:

 • انتخاب محیط با ابعاد مناسب به دلیل افزایش وزن و اندازه بوقلمون‌ها پس از رشد
 • فراهم کردن نور و دمای محیطی مناسب
 • تهیه غذای مناسب و آب سالم برای بوقلمون‌ها
 • خرید تجهیزات مخصوص پرورش بوقلمون
 • تأمین دمای مناسب محیطی برای رشد بهینه بوقلمون‌ها
 • اجتناب از ریختن آب در محیط پرورش بوقلمون‌ها به دلیل رشد قارچ و کپک و داشتن ظرف مناسب سرو آب

تجهیزات لازم برای پرورش بوقلمون

لوازم و تجهیزاتی که برای پرورش بوقلمون به آن‌ها نیاز دارید عبارت‌اند از:

 • دماسنج
 • سیستم گرمایشی
 • آب خوری و دان خوری مناسب
 • سیستم تهویه مناسب
 • خوراک مخصوص

نکات مهم پرورش جوجه بوقلمون

با وجود اینکه پرورش بوقلمون یک کسب و کار پرسود محسوب می‌شود، اما چالش‌های زیادی نیز دارد. برای شروع این کار و موفق شدن در آن باید شرایط پرورش بوقلمون را بشناسید. در ادامه نکات مهمی که برای انجام این کار به بهترین نحو کمکتان می‌کند را جهت شناخت بیشتر ارائه کردیم:

۱. انتخاب نژاد مناسب بوقلمون

بوقلمون‌ها دارای نژادهای مختلفی هستند و برای خرید جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) باید ابتدا نژاد بوقلمونی که با شرایط آب و هوایی محل زندگیتان سازگاری دارد را بشناسید.

البته امروزه سالن‌های مخصوصی برای پرورش این پرندگان ساخته می‌شود که شرایط یکسانی دارند؛ بنابراین در صورت داشتن این سالن‌ها می‌توانید انواع نژادهای بوقلمون را بررسی کرده بهترین نژاد را از نظر وزن گیری برای پرورش انتخاب کنید.

۲. محیط پرورش بوقلمون‌

برای نگهداری جوجه بوقلمون‌ها باید محیط پن‌بندی شود. برای ساختن این محیط می‌توانید از کارتن پلاست یا کارتن مقوایی استفاده کنید. سپس باید یک دایره با قطر ۳.۵ تا ۴.۵ متر و ارتفاع ۴۵ سانتی‌متر بسازید. در این حلقه‌ها می‌توانید از ۳۰۰ جوجه نر یا ۴۰۰ جوجه ماده را نگهداری کنید. در بالای هر حلقه به یک لامپ مصنوعی نیاز خواهید داشت و باید تعداد کافی آبخوری و دان خوری در فاصله مناسب از دیوارها قرار دهید.

۳. رعایت نکات تغذیه‌ای

برای تغذیه بوقلمون‌ها لازم است که مقدار مناسبی پروتئین و مواد مغذی را در سبدتان قرار دهید. البته گاهی مواقع ممکن است نیاز به استفاده از مکمل‌های محلول در آب و خوراک‌های خاص نیز برای وزن گیری این پرندگان داشته باشید.

در شرایط طبیعی، بوقلمون مادر محل آب و غذا را به جوجه نشان می‌دهد اما در محیط‌های پرورشی خود جوجه‌ها باید آب و غذا را پیدا کنند. با پن‌بندی سالن و قرار دادن تعداد مشخصی از جوجه‌ها در محیط این امکان را فراهم می‌کنید که بوقلمون‌های کوچک سریع‌تر به محیط عادت کرده و راه رسیدن به آب و غذا را یاد بگیرند.

۴. تأمین بهداشت محیط

محیط نگهداری بوقلمون‌ها باید تمیز و عاری از هر گونه رطوبت و میکروب باشد. همچنین واکسیناسیون این پرندگان باید به موقع انجام شود؛ بنابراین پایش محیط پرورش و واکسیناسیون و مصرف داروهای ضروری، از دیگر موارد مهمی هستند که برای نگه‌داری از این پرندگان باید در نظر داشته باشید.

۵. مدیریت زمان

مراحل رشد بوقلمون‌ها باید به دقت تحت نظر قرار بگیرد و مراقبت‌های لازم در طول فرایند رشد انجام شود؛ بنابراین داشتن مدیریت زمان و رسیدگی به جوجه‌ها طبق شرایط سنی آن‌ها از دیگر موارد مهم در پرورش این پرندگان محسوب می‌شود.

جوجه بوقلمون‌های یک روزه بهره هوشی کمی دارند و به بوقلمون مادر وابسته هستند. به همین دلیل است که این پرندگان تا سن ۲ تا ۳ هفتگی آسیب پذیری بالای دارند و شرایط نگهداری از آن‌ها سخت است. با ساختن حلقه پرورشی و پن‌بندی برای جوجه‌های یک روزه بیشتر از ۳۰۰ عدد می‌توانید میزان تلفات این موجودات را به شدت کاهش دهید.

۶. بازاریابی و فروش

موضوع دیگری که برای جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) و پرورش این پرنده‌ها باید مد نظر داشته باشید، نحوه بازاریابی و فروش آن‌ها است. اگر بوقلمون در شرایط مناسبی پرورش پیدا کند می‌توانید گوشت آن را به موقع به بازار عرضه کنید و مشکلی بابت فروش فرآورده‌های این پرنده نخواهید داشت. البته شرکت ما کلیه جوجه‌های پرورشی را از پروش دهندگان بوقلمون خریداری می‌کند، تا با انگیزه بیشتری بتوانند در این زمینه فعالیت کنند.

شرایط جوجه کشی بوقلمون

برای اینکه بتوانید جوجه کشی بوقلمون را به بهترین نحو انجام داده و شرایط محیطی و پرورشی مناسبی را برای نگهداری این پرنده آماده کنید، لازم است که شرایط جوجه کشی بوقلمون را برای فروش بوقلمون بدانید. این شرایط برای نگهداری جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) نیز صدق می‌کند.

مدت زمان جوجه کشی بوقلموندمای مناسبرطوبت مناسبضد عفونی محیطتهویه مناسب محیطتمیز کردن و بهداشت محیط
۲۸ روز۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی گراد۶۰ تا ۷۵ درصدضروریضروریضروری

نحوه خرید جوجه بوقلمون

خرید جوجه بوقلمون از میهن ماکیان
۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵

خرید و فروش جوجه بوقلمون این روزها نسبت به گذشته رونق بیشتری پیدا کرده است. چون مشتریان نسبت به خواص گوشت این پرنده شناخت بیشتری پیدا کردند و ترجیح می‌دهند به جای گوشت قرمز از گوشت بوقلمون استفاده کنند.

برای خرید جوجه بوقلمون و پرورش نژادهای مختلف این پرنده لازم است که ابتدا شرایط محیطی مناسب را فراهم کنید. سپس می‌توانید از میهن ماکیان پارس واقع در اراک انواع جوجه بوقلمون سنگین وزن (یک روزه و یکماهه) را سفارش داده و این کار پرسود و مقرون به صرفه را شروع کنید.

سوالات در مورد پرورش و خرید جوجه بوقلمون

آیا در طی دوره امکان مشاوره پس از فروش برای پرورش وجود دارد؟
بله، هر ساعت از شبانه روز شما می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵ یا ۰۹۲۰۱۸۲۸۳۱۵ یا ۰۹۱۸۸۸۱۵۷۸۵ سوالات خود را بپرسید.
برای افراد مبتدی چه سنی از جوجه مناسب است؟
برای افرادی که مبتدی هستند یا برای اولین بار وارد این صنعت می‌شوند پیشنهاد می‌شود که جوجه یکماهه سفارش دهند.
ضریب تبدیل بوقلمون به چه صورت است؟
ضریب تبدیل بوقلمون ۲۳۰۰ به یک است یعنی بدون دور ریز خوراک هر ۲ کیلو و ۳۰۰ گرم خوراک یک کیلو گوشت می‌دهد.
دوره پرورش بوقلمون چند ماهه هست؟
بوقلمون‌های سنگین وزن مانند بیوتی در چهار ماهگی دوره پرورش کامل می‌شود.
برای فروش بوقلمون‌ها در آخر دوره باید چه کار کرد؟
در آخر دوره هر تعداد بوقلمون که موجود داشته باشید ما از شما به قیمت روز کشتارگاه خریداری می‌کنیم و شما دیگر دغدغه فروش در آخر دوره را ندارید.
آیا امکان خرید چکی و مدتی هست؟
متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت، نمی‌توانیم چک قبول کنیم و فقط نقد کار می‌کنیم.
چگونه باید ثبت سفارش کنم؟
به صورت تلفنی از طریق شماره‌های ۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵ یا ۰۹۲۰۱۸۲۸۳۱۵ یا ۰۹۱۸۸۸۱۵۷۸۵ تماس حاصل فرمائید.