منوی دسته بندی

مراحل پرورش بوقلمون برای شروع و ادامه کار

اگرچه بوقلمون جزء پرندگان و طیور محسوب می‌شود؛ اما مراحل پرورش بوقلمون با مرغ و سایر پرندگان کمی تفاوت دارد. بوقلمون‌ها به عنوان منبع اصلی تولید گوشت و پروتئین محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه پرورش بوقلمون در سنین جوجه بودن بسیار مشکل است، کسانی که قصد دارند وارد این مسیر شوند باید درباره نحوه پرورش بوقلمون، مراقبت از این پرنده در برابر عوامل بیماری‌زا، نحوه پرواز کردن بوقلمون و تولید گوشت با کیفیت، اطلاعات به دست بیاورند.

هر بوقلمون دارای نژادهای مختلفی است و برای پرورش هر کدام از آن‌ها شرایط خاصی وجود داشته باشد؛ اما یک سری اصول کلی برای پرورش تمام نژادهای بوقلمون وجود دارد که برای نگهداری این پرنده‌ها باید آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه درباره مراحل پرورش بوقلمون که باید مد نظر داشته باشید موارد لازم را ارائه کردیم.

برنامه ریزی و آماده سازی

تحقیق و برنامه‌ریزی برای پیدا کردن بهترین نژاد بوقلمون متناسب با آب و هوا، بازار هدف و همچنین تهیه مکان مناسب که بهداشتی باشد بسیار مهم است. برخی از پرورش دهندگان برای تهیه بوقلمون‌های مورد نیاز خود اقدام به خرید جوجه‌های چند روزه می‌کنند، این افراد می‌خواهند هر چه سریع‌تر بوقلمون‌ها را گوشتی کرده و روانه بازار کنند؛ اما در مقابل افرادی نیز هستند که با خرید یک دستگاه جوجه‌کشی مناسب و خرید تخم‌های نطفه‌دار بوقلمون، اقدام به جوجه‌کشی کرده و جوجه‌ها را پرورش داده و به بازار عرضه می‌کنند. فرد پرورش دهنده باید تصمیم بگیرد که کدام گزینه برایش بهتر است.

انتخاب نژاد بوقلمون

بوقلمون‌ها نژادهای مختلفی مانند بیوتی، نیکلاس، هیبرید و غیره دارند. با توجه به اینکه فرد در این زمینه تازه‌کار است و یا جدیداً شروع به پرورش بوقلمون کرده یا خیر، نوع نژادی که باید انتخاب کند متفاوت خواهد بود. انتخاب نژادهای بومی اصلاح شده گزینه مقرون به صرفه‌ای برای کسانی است که در این زمینه تازه‌کار هستند؛ اما کسانی که چندسال است در زمینه پرورش بوقلمون کار می‌کنند می‌توانند سایر نژادها را نیز برای پرورش دادن، تولید گوشت بوقلمون، محصولات و فرآورده‌های آن انتخاب کنند.

گرفتن مجوز برای پرورش بوقلمون

گرفتن مجوز برای پرورش بوقلمون از دیگر مواردی است که باید برای انجام این کار به آن توجه داشته باشید. برای دریافت مجوز باید اسنادی مانند کارت ملی، سند مالکیت، اجاره‌نامه مکان پرورش و مدارک خواسته شده را به جهاد کشاورزی برده و نامه موافقت اصولی را بگیرید.

مهم‌ترین قسمت پرورش بوقلمون نوشتن یک طرح توجیهی و ارائه آن به شرکت به جهاد کشاورزی است. برای تهیه این طرح می‌توانید از شرکت‌های مشاور کمک بگیرید. پس از بررسی طرح و مدارک، سازمان جهاد کشاورزی استان موافقت‌نامه خودش را با پروانه تأسیس و بهره‌برداری واحد پرورشی دام یا پرونده پرندگان اهلی برای متقاضی صادر خواهد کرد.

پس از آن فرد می‌تواند با تنظیم و تحویل درخواست کتبی فعالیت خودش را در این زمینه شروع کند. با کمک این پروانه می‌توانید پس از پایان عملیات ساختمانی حتی جهت دریافت تسهیلات بانکی یا وام راه‌اندازی پرورش بوقلمون نیز اقدام کنید.

تهیه جوجه بوقلمون

با توجه به اینکه جوجه بوقلمون نقش مهمی در پرورش این طیور دارد، حتماً باید از مراکزی آن را تهیه کنید که جوجه‌ها سالم و بدون بیماری باشند. همچنین شرکت ارائه دهنده جوجه بوقلمون مانند میهن ماکیان باید تجربه و اصالت بالایی در این زمینه داشته باشد تا بتوانید حتی در زمینه فروش و بازاریابی نیز از تیم فروشنده جوجه کمک بگیرید. در نتیجه، خرید جوجه بوقلمون‌ها از مراکز معتبر که باید سالم و بدون بیماری باشند.

انتخاب جوجه بوقلمون برای پرورش
انتخاب جوجه بوقلمون برای پرورش

یادگیری نکات تغذیه بوقلمون

با توجه به اینکه بوقلمون موجودی است که به راحتی نمی‌تواند طرز غذا خوردن و آشامیدن را یاد بگیرد، باید دقت و صبر و حوصله زیادی برای آموختن این موضوع به این پرنده داشته باشید. ظرف دان خوری را نباید به حدی پر کنید که دانه‌ها روی زمین بریزد، زیرا در صورتی که دانه‌ها روی زمین بریزد و پرنده از آن‌ها تغذیه کند، احتمال بیماری پرنده افزایش پیدا می‌کند. همچنین، نباید دانه‌ها بسیار کم باشد و پرنده نتواند از آن تغذیه کند.

ظروف آبخوری نیز باید در محل مناسبی نصب شده باشند و به طور مداوم ضدعفونی شده و آب آن‌ها تعویض شود. تا پرنده بتواند از دان‌ها و آب قرار داده شده در محیط تغذیه کند. پس، تأمین خوراک مناسب که حاوی مواد مغذی مورد نیاز بوقلمون‌ها باشد، از جمله پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

دمای محیط

حفظ دمای مناسب برای رشد جوجه‌ها که در اوایل حدود ۳۵ تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد است و به تدریج کاهش یافته تا به دمای محیط برسد. بوقلمون‌ها در هفته‌های اول زندگی‌شان قادر به تطبیق دما با شرایط حرارت محیطی اطرافشان نیستند و به سیستم‌های حرارتی تهویه سالن بسیار وابسته هستند. باید فضا را به سیستم گرمایش و سرمایش مناسبی مجهز کنید. با این روش می‌توانید مانع از نفوذ سرمایه یا گرما به درون بدن بوقلمون‌ها شده و آن‌ها را ایمن نگه دارید و از تلفات پرنده پیشگیری کنید.

نور سالن نیز برای پرورش بوقلمون باید بسیار مناسب باشد. گاهی مواقع حتی لازم است که از نور و رنگ نور برای تأثیر روی رشد بوقلمون‌ها استفاده کنید. رطوبت کافی محیط نیز برای پرورش بوقلمون‌ها نیز باید تأمین شود و سالن همیشه هوای تازه و تمیز داشته باشد. پوشش کف سالن بوقلمون باید به نحوی باشد که بتواند وزن زیاد این پرنده را تحمل کند. همچنین این پوشش به نحوی باشد که به راحتی بتوانید آن را ضدعفونی کرده میکروب‌های آن را از بین ببرید.

توجه به بهداشت محیط و پیشگیری از بیماری

بوقلمون‌ها مانند سایر طیور به بیماری‌های مختلفی ممکن است آلوده شوند؛ بنابراین حتماً باید جهت پیشگیری از نفوذ موجودات مزاحم و بیماری‌ها در محل رشد به این پرنده‌ها، باید برنامه واکسیناسیون و ضدعفونی محله نگهداری بوقلمون‌ها را به صورت مداوم انجام دهید.

شستشوی روزانه آبخوری‌ها و تمیز نگه داشتن سالن تأثیر قابل توجهی در پیشگیری از بیماری بوقلمون‌ها و مانع از درگیر شدن کل گله با بیماری‌های رایج خواهد داشت. همچنین با بررسی مداوم بوقلمون‌ها می‌توانید بیماری‌هایی که احتمال دارد این پرندگان با آن‌ها مواجه شوند را در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف کنید.

آماده سازی فضای کافی و تمرینات فیزیکی

محیطی که برای نگهداری بوقلمون‌ها در نظر می‌گیرید باید ابعاد مناسبی داشته باشد و با توجه به اینکه بوقلمون‌ها در حال رشد هستند، امکان نگهداری از آن‌ها را حتی در دوران بلوغ در سالن مورد نظر داشته باشید. در نتیجه، اطمینان از وجود فضای کافی برای تحرک بوقلمون‌ها که در سلامتی آن‌ها نقش موثری دارد نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

بازاریابی و فروش محصول

تحقیق درباره بازار و یافتن خریداران بالقوه قبل از اتمام دوره پرورش نیز مهم است. برای اینکه پرورش بوقلمون را به بهترین نحو انجام دهید، لازم است از شرکت‌هایی که خدمات مشاوره را در این زمینه ارائه می‌دهند کمک بگیرید. با راهکارهای ارائه شده توسط شرکت‌های مشاور می‌توانید درآمد خودتان را از فروش بوقلمون‌ها افزایش دهید و به موقع این پرنده‌ها را به بازار عرضه کنید.

سخن پایانی

موفقیت در پرورش بوقلمون به توجه به جزئیات و رسیدگی مداوم نیاز دارد. همیشه مشاوره با متخصصان و شرکت میهن ماکیان در دوره‌های آموزشی برای بهبود مهارت‌های پرورش پیشنهاد می‌شود. اگر شروع به پرورش بوقلمون کردید یا اینکه قصد دارید وارد این مسیر شوید، با کمک تیم مشاوره ما به شماره ۰۹۰۲۴۴۷۳۶۴۵ می‌توانید پرورش بوقلمون را به آسانی و با کمترین چالش انجام داده و سود خوبی از این کار به دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *