منوی دسته بندی

۹ تا از مزایای پرورش بوقلمون که باید بشناسید

پرورش بوقلمون در سال‌های اخیر رونق بسیاری پیدا کرده و کسانی که در زمینه کشاورزی و فعال دامداری فعالیت می‌کنند به این موضوع توجه داشته‌اند. بوقلمون یک پرنده خاص با پتانسیل بالا در زمینه تولید گوشت و تخم است. به همین دلیل است که اغلب کسانی که قصد دارند در زمینه کشاورزی و دامداری یک فعالیت اقتصادی بسیار پرسود با بازدهی سریع را تجربه کنند، به سراغ پرورش بوقلمون می‌روند.

با وجود اینکه پرورش این موجود با چالش‌های زیادی همراه است، اما نمی‌توان از مزایایی که پرورش بوقلمون دارد به راحتی چشم پوشی کرد. در ادامه برخی از مزایای پرورش بوقلمون را برای کسانی که می‌خواهند وارد این مسیر شغلی شوند ارائه کردیم.

مهم ترین مزیت های پرورش بوقلمون

بوقلمون پرنده‌ای حساس در بین ماکیان به شمار می‌رود و نیازهای تغذیه‌ای و محیطی خاصی دارد که با کمترین بی‌توجهی ممکن است در مراحل رشد آن اختلال ایجاد کند. با این وجود، اگر همه نکات و مداخلات به خوبی انجام شود، محصول نهایی برای تولیدکنندگان رضایت‌بخش خواهد بود. مزایای پرورش بوقلمون گوشتی فراوان است و از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوشت بوقلمون

درصد چربی و کلسترول در سینه بوقلمون بسیار پایین است در مقابل پروتئین بالایی دارد و می‌تواند نیازهای تغذیه‌ای گروه بزرگی از افراد که رژیم‌های غذایی کم چربی دارند، تأمین کند. به همین علت این گوشت همیشه طرفداران زیادی در بازار دارد.

کسانی که به دلیل بالا بودن کلسترول یا بیماری‌های قلبی عروقی از مصرف گوشت قرمز منع شده‌اند می‌توانند گوشت بوقلمون را که یک گوشت گرم و پرخاصیت است جایگزین گوشت قرمز کنند. طعم مناسب این گوشت، خوش پخت بودن آن و کیفیت بالای گوشت بوقلمون موجب شده که با این گوشت طعم مناسبی داشته باشد و بتوان آن را به عنوان منبع پروتئین اصلی روزانه انتخاب کرد.

مزایای پروش بوقلمون
مزایای پروش بوقلمون

تخم بوقلمون

تخم بوقلمون نیز قابل استفاده است. تخم این پرنده دارای ارزش تغذیه بسیار بالایی بوده و مانند گوشت آن حاوی پروتئین و ویتامین‌های متنوع است. کسانی که می‌خواهند یک ماده تقویتی طبیعی را استفاده کنند می‌توانند تخم بوقلمون را به صورت‌های مختلف مانند نیمرو، املت و غیر پخته و استفاده کنند و ویتامین‌های لازم را به بدنشان برسانند.

پوست بوقلمون

پوست بوقلمون یک منبع مهم حاوی کلاژن است و صنایع آرایشی بهداشتی از آن برای تولید محصولاتشان استفاده می‌کنند؛ بنابراین پوست بوقلمون را می‌توانید برای تولید کرم‌ها، لوسیون‌ها، محصولات ضد پوست و غیره به شرکت‌هایی که این محصولات را تولید می‌کنند به فروش برسانید.

پر بوقلمون

پر بوقلمون نیز به عنوان یک ماده تزیینی مورد استفاده می‌شود. به طور کلی، پر بوقلمون برای تولید محصولات چرمی، تزیینی و هنری کاربرد دارد. این بخش از بدن پرنده نیز یک منبع درآمد پایدار و ثابت برای پرورش دهندگان آن ایجاد می‌کند.

تمیز ماندن محل نگهداری بوقلمون

بوقلمون برخلاف مرغ و خروس که بنا به غریزه خود، ریخت و پاش زیادی در محل آبخوری و دانخوری به وجود می‌آورند، ریخت و پاش ندارد و پرنده تمیز و مرتبی به حساب می‌آید و نیازی به تمیز کردن مدام مرغداری این پرنده نخواهید داشت.

مناسب بودن بازار فروش بوقلمون

بازار فروش و تولید این پرنده در ایران هنوز جای کار دارد و به اشباع نرسیده است؛ بنابراین، با توجه به اینکه مصرف گوشت بوقلمون امروزه نسبت به گذشته در کشور ما بیشتر شده و هواداران بیشتری برای خرید برآورده پروتئین وجود دارد، کسانی که وارد این صنعت می‌شوند می‌توانند به راحتی محصولات تولیدی خودشان را به فروش برسانند. علاوه بر این برای فروش محصولات خود روی بازار کشورهای همسایه نیز حساب کنید.

سرعت رشد

بوقلمون یکی از پرندگانی است که رشد سریع دارد و زمانی که به و مدت زمان کوتاهی می‌تواند به وزن مناسب برسد؛ بنابراین به سرعت می‌توانید این پرنده را پرورش داده و وارد بازار کنید. به همین دلیل است که سرمایه‌گذارانی که به دنبال سود پایدار در کمترین زمان هستند به سراغ پرورش بوقلمون می‌روند.

هزینه تولید پایین

هزینه پرورش بوقلمون نسبت به سرعت رشد آن و نیازی که حیوان به زمین و منابع طبیعی دارد بسیار کم است. به همین دلیل این نگهداری بوقلمون موجب می‌شود که سودآوری بالایی نصیب کسانی که پرورش آن را انجام می‌دهند شود.

منبع درآمد ثابت

پرورش بوقلمون یک منبع درآمد ثابت برای کسانی که این پرونده را نگهداری می‌کنند ایجاد می‌کند. با توجه به مصرف بالا و تقاضای زیادی که برای محصولات بوقلمون وجود دارد، کسانی که به دنبال یک منابع منبع درآمد ثابت و پایدار هستند می‌توانند روی پرورش این پرنده حساب باز کنند.

سخن پایانی

پرورش بوقلمون در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده و کسانی که در زمینه کشاورزی و دامداری فعالیت دارند به این موضوع توجه ویژه‌ای دارند، زیرا بوقلمون به عنوان یکی از فعالیت‌های اقتصادی بسیار پرسود محسوب می‌شود و بازگشت سرمایه سریعی دارد. با آگاهی درباره مزایای پرورش بوقلمون می‌توانید با شناخت بیشتری این شغل را انتخاب کنید. در صورتی که جهت خرید یا پرورش بوقلمون نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید با تیم متخصص میهن ماکیان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *